“Vai tu zini, cik naudas valsts tērē vienam neaktīvam darbiniekam?” Kardiologs Skride “atver acis”, cik satraucoši ir rādītāji

26.09.2023

Šis raksts oriģināli publicēts portālā jauns.lv

“Šonedēļ vairāk nekā 40 Eiropas valstīs, tai skaitā Latvijā, notiek sporta nedēļa — Eiropas mēroga kampaņa, kuras mērķis ir mudināt cilvēkus apzināties aktīva dzīvesveida ieguvumus un būt fiziski aktīviem ik dienu. Šādas akcijas ir kritiski nepieciešamas, jo, nenoguršu atkārtot, Latvijas iedzīvotāju dzīvesveida tendences un veselības kvalitātes rādītāji ir satraucoši,” uzsver kardiologs, Reto slimību speciālists, kā arī 13. Saeimas deputāts Andris Skride.

“Tas nav tikai Latvijas fenomens, visā pasaulē aptuveni 20–40 % pieaugušo nesasniedz PVO ieteikto fiziskās aktivitātes minimumu, tāpēc risinājumi, kā pievērst sabiedrību sportam, tiek meklēti visur,” savā “Facebook” kontā raksta kardiologs.

“Nesen publiskots pētījums rosināja mani uz šo jautājumu paskatīties arī no cita aspekta. Nepietiekama fiziskā aktivitāte ne tikai negatīvi ietekmē katra paša veselību, tā dārgi izmaksā valsts budžetam un iedragā ekonomiku. Iespējams, šī atziņa varētu sekmēt visaptverošu problēmas risināšanu.”

“Vai tu zini, cik daudz naudas valsts tērē vienam neaktīvam darbiniekam? Pētījuma “Ekonomiskā veselība un sabiedrības labklājība: globālās veselības un fitnesa nozares ietekmes kvantificēšana — Latvija” dati liecina, ka katrs fiziski neaktīvs darbinieks valstij izmaksā 814,21 eiro gadā. Turpinājumā citēšu būtiskākos secinājumus.:

“Pētījuma rezultāti ļauj apgalvot, ka iedzīvotāju zemās fiziskās aktivitātes ietekme uz Latvijas ekonomiku un nodokļu ieņēmumiem ir būtiska, tāpēc problēma ir aktualizējama valsts līmenī. Es esmu vienisprātis ar autoriem. Ļoti ceru, ka šie dati nepaliks nepamanīti Saeimas un pašvaldības politiķiem, atbildīgo ministriju politikas veidotājiem, bet palīdzēs pieņemt labus lēmumus un, vienlaikus samazinot neveselīgu un sekmējot veselīgu dzīvesveidu, iedzīvotāju veselības veicināšanu (nevis tikai neatliekamu ārstēšanu) izvirzīt par valstiski prioritāru pasākumu. Tas ļaus ietaupīt miljonus. Adekvātam veselības aprūpes finansējumam Latvijā šie miljoni ir ļoti nepieciešami,” tā Skride.